• Je svatební fotograf opravdu tak lukrativní povolání?  Být svatebním fotografem, to znamená v očích veřejnosti být takzvaně ve vatě, nebo chcete-li "za vodou". Svatební fotograf má vilu s bazénem (samozřejmě vyhřívaným), obrovskou zahradu a pracuje jeden den v týdnu. Tedy v tu sobotu, kdy fotí. Zbytek týdne flámuje a užívá si života...

  Na svatbě obvykle lidé vnímají svatebního fotografa jako nadšence s foťákem, který nikomu nedá chvíli klidu a pořád něco cvaká. A navíc si dovolí odtáhnout novomanžele na hodinové focení a hosté v tu dobu musí pít sami :) Bohužel zatím toto povolání nemá v českých končinách příliš prestiž a je považováno za takové nechtěné dítě fotografického umění.

  Druhý, a to zcela opačný pohled na věc ovšem nastává ve chvíli, kdy někomu zašlete cenovou nabídku. Celodenní fotografování svatby může stát u profesionálního fotografa průměrně 10 až 20 tisíc korun. Samozřejmě ceny se výrazně odlišují, ale toto rozmezí můžeme vnímat jako nejčastější. Je to poměrně velká částka a když uvážíme, že takový svatební fotograf odfotí třeba 5 svateb za měsíc, dostaneme se na velmi kulantní sumu peněz. Kdo by nechtěl takové příjmy, že? :) Jenže realita je trochu odlišná, pojďme se na to podívat trochu detailněji.

  Pracovat jen 1 den v týdnu? To je sen...

  Největší omyl běžné veřejnosti spočívá v tom, že si myslí, že svatební fotograf pracuje jenom jeden den v týdnu. To je přímo zásadní mystifikace, která pak vede k internetovým diskuzím o předražených svatebních fotografech. Pojďme si nyní říct, jak to v tomto povolání opravdu chodí.


  Pracovní proces po svatbě teprve začíná

  Každý svatební fotograf, který to myslí alespoň trochu vážně, fotografuje do RAWu. Opět jsou výjimky, které potvrzují pravidlo, ale to je v tuto chvíli jedno. Zakopaný pes je v tom, že pořízené fotografie je potřeba před odevzdáním zpracovat, a to následovně:
  • Stáhnout pořízené fotky do počítače (s USB3 čtečkou je to otázka pár minut).
  • Projít všechny pořízené fotky a vybrat jen ty, které se odevzdávají.
  • Vybrané fotky upravit, tzn. každou otevřít, editovat a poté vyexportovat do JPEGu.
  • Dávkově vytvořit zmenšeniny a udělat webovou galerii.
  • Vybrat fotky k tisku - ty nechat vytisknout a vyzvednout / nechat si je poslat.
  • Vybrat fotku na obal DVD, udělat obal DVD a vytisknout.
  • Vybrat fotku na potisk DVD, udělat obal a vytisknout.
  • Vše kompletovat a osobně předat nebo zaslat.
  Ve výše uvedeném procesu zabírá zdaleka největší časový úsek bod č. 3, tj. editace fotografií. I v dnešní době Photoshopu a všech možných super bomba automatických akcí je potřeba každou fotku samostatně upravit. A to je nejvíc časově náročná práce z celého procesu. I kdybych nad jednou fotografií měl strávit pouze 2 minuty, tak při odevzdávání například 400 fotografií je to 800 minut. To je přes 13 hodin nepřetržité práce civění do monitoru. Realita je taková, že některé snímky je potřeba upravit více, a tak je normální nad úpravami strávit 20 hodin nebo často i mnohem víc.
  Když k tomu připočtu další výše uvedené kroky, tak se velmi snadno dostanu na 26 hodin čisté práce, která není příliš kreativní, osvěžující nebo odpočinková. Naopak jedná se o vcelku rutinní záležitost, kdy celou dobu sedíte u počítače a civíte do monitoru. Sousedi se jdou odpoledne koupat a zahrát si tenis - fotograf musí stihnout odevzdat fotky a sedí zavřený doma u počítače.

  Sečtěme si nyní počet odpracovaných hodin na jedné normální svatbě:
  • Fotografování na svatbě: 12 hodin.
  • Úprava fotografií: 20 hodin.
  • Další práce kolem: 6 hodin.
  • Celkem: 38 hodin.
  A to ani nepočítám veškeré schůzky, konzultace a přípravy, které svatebnímu focení předcházejí. Také nepočítám třeba dvouhodinovou cestu autem, kterou je potřeba ráno a večer v den svatby absolvovat. Vůbec nyní neuvažuji veškerý čas strávený nad marketingem, úpravami webu, komunikací s potenciálními zákazníky, vyplňování daňových formulářů, atd. Takže závěr zní: nafocením svatby práce nekončí, ale teprve začíná.

  Ale pořád je to přeci skvěle placená práce...

  Nyní je to už jednoduchá matematika. Například 12 000Kč za celodenní fotografování děleno 40 hodin práce je průměrná hodinová sazba 300Kč. Docela překvapivá hodinová odměna, že? A to je odměna hrubá, ze které je potřeba odvést daň a poplatky na sociální a zdravotní pojištění. Také v tom není započítaný čas na marketing a veškeré práce kolem.

  Takže on ten svatební fotograf vlastně maká za podobné peníze, jako každý jiný člověk... Zkreslené je to tím, že maká od rána do noci, v létě (kdy je hlavní svatební sezóna) ani nevidí své děti růst a na podzim je bledý jak stěna s kruhy pod očima. Diagnóza - přepracování.

  Také jsme zapomněli započíst investici minimálně 100 000kč do foto techniky - a to je potřeba z výdělku splatit, aby celé toto podnikání začalo být ziskové. Ano, je to jen jednorázová investice, ale ani fotoaparáty nevydrží věčně a je potřeba je během několika let obměnit nebo kompletně opravit.

  V zimě, kdy svatební sezóna utichá, pak svatební fotograf žije z peněz vydělaných v létě. Nefláká se a nežije životem bohéma. Vzdělává se, sbírá inspiraci, aktualizuje web, navštěvuje veletrhy a duševně se připravuje na nadcházející sezónu.

  Sami si tedy položte otázku, až vám někdo nabídne celodenní nafocení svatby za 3 000Kč: 
  bude fotky pečlivě upravovat, aby odevzdal kvalitní dílo (ale pak bude pracovat asi tak za 50Kč/hodinu) nebo jen fotky překlopí z karty na DVD nebo rajče (aby pracoval za ty 300kč/hodinu)? První varianta by byla sice fajn, ale to byste museli najít někoho, kdo dělá charitu. A pak už zbývá jen druhá varianta, která nezní příliš růžově...
  Svatební fotograf hlavně fotí, ne?

  Největší průšvih na tomto povolání je, že čas strávený focením je zcela přebit časem stráveným u počítače, propagací, papírováním a komunikací se zákazníky. Člověk by si řekl, že svatební fotograf bude hlavně fotit, ale opak je pravdou. Bez marketingu to dnes opravdu nejde, vést daňovou evidenci a vyplnit daňové přiznání musí všichni, občas si postaví hlavu počítač, jindy se pokazí tiskárna nebo dokonce samotný fotoaparát...


  Shrnutí

  Nerad bych, aby tento článek byl jednostranný a poukazoval pouze na úskalí povolání svatebního fotografa. Být svatebním fotografem má také mnoho kladných stránek. Lidé jsou většinou velmi milí a v dobré náladě, takže jsou příjemní a velmi pohostinní. Dají vám najíst a napít, často se o vás starají jako o vlastní rodinu nebo dokonce i lépe! Dělají vše pro to, abyste se cítili dobře, povídají si s vámi a berou na vás ohled (třeba vám nabídnou pomoc s přenášením foto výbavy). Navíc často chválí pořízené fotky a svým kamarádům vás představují jako nejlepšího fotografa na světě. To samozřejmě zahřeje (i když víte, že to není pravda :) a s takovými lidmi je radost spolupracovat. No a nakonec vám ještě někdy dají krabici s hromadou sladkého nebo slaného, jindy zase lahev něčeho dobrého k pití...

  Takže být svatebním fotografem je opravdu velmi zajímavá práce, která mnoho lidí může 100% naplňovat. Je ale potřeba si uvědomit, že za tím vším je hora další práce, která není na první pohled vidět. A tak zcela chápu, proč je někdy těžké pro běžnou veřejnost akceptovat tak "vysoké ceny" za jednodenní fotografování svatby. Pokud jste článek dočetli až sem, děkuji vám za váš čas a věřím, že vám ledacos objasnil. Pokud máte pocit, že se jedná o zajímavé čtení, neváhejte jej sdílet na sociálních sítích nebo na něj odkudkoliv odkazovat. No a jestli chcete cokoliv dodat nebo se mnou třeba nesouhlasíte, napište to do komentářů níže ;)

  Celý článek naleznete ZDE • Aktuality / Novinky

  Zde najdete různé akce, které pro Vás připravuji, slevy, soutěže apod.

  ZDE

  Kde fotím?

  Fotím převážně v Praze,
  ale nemám problém dojet
  kamkoli po ČR.

  Napište mi,

  chcete-li se mě na něco zeptat nebo třeba navázat zajímavou spolupráci.
  Díky a těším se!
  info@sonrisa.cz

  Můžete mi zavolat?

  Volejte prosím nejlépe mezi 9 - 18h.
  Pokud vám to hned nezvednu, nezoufejte.
  Buď to zkuste znovu,
  nebo napište SMS či e-mail.

  +420 704 346 601


  Kolik tak stojí to focení?

  CENÍK ZDE
  Pokud vám nevyhovuje žádný z "balíčků", rádi byste fotografií méně nebo více, potřebujete nafotit produkty, křtiny či firemní profilovky... Napište mi svou představu a domluvíme se.